UCHWAŁA NR XXV/288/16 RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY z dnia 25 listopada 2016 r. w sprawie utworzenia jednostki budżetowej Żłobek Miejski nr 2 w Świdnicy i nadania jej statutu.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

(Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.), art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.) oraz art. 8 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dzieckiem w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157) uchwala się, co następuje:

 

  1. Tworzy się gminną jednostkę organizacyjną, działającą jako jednostka budżetowa, pn. Żłobek Miejski nr 2 w Świdnicy z siedzibą przy ul. Galla Anonima 5, zwaną dalej „Żłobkiem”.
  2. Ustala się statut Żłobka, w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.
  3. Rozpoczęcie działalności statutowej Żłobka nastąpi z dniem 1 marca 2017 r.
  4. Majątek Żłobka stanowić będzie nieruchomość zabudowana budynkiem przeznaczonym na działalność Żłobka, położona w Świdnicy, przy ul. Galla Anonima 5, wraz z mieniem ruchomym, przekazanym protokołem zdawczo-odbiorczym.
  5. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Świdnicy.
  6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Statut Żłobka Miejskiego nr 2 w Świdnicy

 

  1. Żłobek Miejski nr 2 w Świdnicy jest gminną jednostką organizacyjną, działającą jako jednostka budżetowa.
  2. Pełna nazwa żłobka brzmi: Żłobek Miejski nr 2 w Świdnicy – zwany dalej „Żłobkiem”.
  3. Siedzibą Żłobka jest budynek przy ul. Galla Anonima nr 5 w Świdnicy.
  4. Żłobek obejmuje swoją działalnością teren miasta Świdnicy.
  5. Podstawowym celem działalności Żłobka jest organizowanie i prowadzenie działalności opiekuńczej, wychowawczej oraz edukacyjnej, wspomagającej wyrównanie szans rozwoju dzieci.
  6. 1. Podstawowym zadaniem Żłobka jest udzielanie świadczeń opiekuńczych dzieciom poprzez:
  • sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad dziećmi;
  • zapewnienie dzieciom warunków do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, odpowiedniego do ich wieku i potrzeb;
  • zapewnienie dzieciom w czasie ich pobytu w żłobku, odpowiedniego do wieku dziecka wyżywienia, zgodnego z normami i zasadami dietetyki;
  • dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci;

5) wszechstronne rozwijanie indywidualnych zdolności ruchowych i manualnych dzieci, odpowiednio do ich wieku;

  • zapewnienie warunków bytowych zbliżonych do warunków domowych;
  • zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków zabawy z elementami edukacji oraz odpoczynku;
  • wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka, w tym prowadzenie wczesnego wspomagania psychomotorycznego rozwoju każdego dziecka;
  • współdziałanie z rodzicami w wychowaniu dziecka.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, zadaniem Żłobka, oprócz zadań wymienionych w ust. 1, jest zapewnienie opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym logopedycznej, stosownie do potrzeb.

  • 7. 1. Żłobkiem zarządza i reprezentuje go na zewnątrz dyrektor, działając na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Prezydenta Miasta Świdnicy.
  1. Czynności z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy wobec dyrektora Żłobka wykonuje Prezydent Miasta Świdnicy.

 

  1. Szczegółowe zasady organizacji i funkcjonowania Żłobka określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora Żłobka.

 

  1. 1. Warunki podstawowe przyjęcia dziecka do Żłobka:
  • zamieszkiwanie na terenie Gminy Miasto Świdnica;
  • praca zawodowa obojga rodziców (opiekunów prawnych) bądź ich nauka w systemie dziennym lub praca zawodowa jednego z rodziców (opiekunów prawnych) bądź nauka w systemie dziennym, w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko;
  • powrót na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka przynajmniej jednego z rodziców (opiekunów prawnych);
  • pozostawanie bez pracy i zobowiązanie do aktywnego poszukiwania i znalezienia pracy przynajmniej jednego z rodziców (opiekunów prawnych);
  • złożenie karty zgłoszenia dziecka.

W przypadkach określonych w ust. 1. pkt 3 i 4, gotowość do podjęcia pracy lub aktywne poszukiwanie zatrudnienia wyrażone jest poprzez udział rodzica (opiekuna prawnego) w lokalnych programach aktywizujących dla osób bezrobotnych lub biernych zawodowo.

W przypadku, gdy liczba kart zgłoszenia przekracza liczbę miejsc w Żłobku, przyjmowane będą dzieci spełniające następujące warunki dodatkowe:

  • dziecko kontynuuje opiekę w żłobku;
  • rodzeństwo dziecka uczęszcza do żłobka;
  • dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej (troje i więcej dzieci w rodzinie),w której oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują;
  • dziecko jest niepełnosprawne;
  • dwoje rodziców (opiekunów prawnych) dziecka jest niepełnosprawnych;
  • rodzic (opiekun prawny) samotnie wychowuje dziecko;
  • jedno z rodziców (opiekunów prawnych) dziecka jest osobą niepełnosprawną;
  • co najmniej jedno z rodzeństwa dziecka jest osobą niepełnosprawną;
  • dziecko objęte jest pieczą zastępczą;

10) dziecko wychowuje się w rodzinie o wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, gdzie dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 100% kwoty określonej w art. 5 ustawy z 28 listopada 2013 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 z późn. zm.).

  1. Kryteria, o których mowa w ust. 3, mają jednakową wartość.
  • 10. 1. Dzieci do Żłobka przyjmowane są w dwóch naborach: podstawowym i uzupełniającym.

Nabór podstawowy dzieci, za wyjątkiem pierwszego naboru, odbywa się w okresie od 15 do 30 kwietnia każdego roku, na okres od 1 września do 31 sierpnia następnego roku.

Dyrektor Żłobka ogłasza listę przyjętych dzieci w naborze podstawowym w terminie do 31 maja.

Nabór uzupełniający odbywa się na bieżąco, w miarę posiadanych wolnych miejsc.

Rodzice dzieci przyjętych zobowiązani są do podpisania umowy z dyrektorem Żłobka.

  • 11. 1. Wysokość opłaty za pobyt dziecka w Żłobku oraz maksymalną wysokość opłaty za wyżywienie reguluje odrębna uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy.

W przypadku nieprzerwanej, trwającej co najmniej 7 dni, nieobecności dziecka w Żłobku z powodu choroby, opłata za jego pobyt ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu.

Za każdy dzień nieobecności dziecka w Żłobku, zgłoszonej najpóźniej do godz. 8.00 pierwszego dnia nieobecności, opłaty za wyżywienie nie pobiera się.

Należności z tytułu opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub/i za wyżywienie podlegające zwrotowi, będą zaliczane na poczet opłaty za następny miesiąc, a w przypadku wypisania dziecka ze Żłobka w trakcie miesiąca lub zakończenia okresu żłobkowego, należność ta będzie zwracana rodzicom dziecka (opiekunom prawnym).